Co ile brać sterydy – kiedy i jak długo można je przyjmować?

mar 1, 2023

Stosowanie sterydów jest kontrowersyjnym tematem, szczególnie w dyscyplinach sportowych. Chociaż wiele osób stosuje je bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami lekarzy, często są one używane nieprawidłowo lub w nadmiernych ilościach, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie. Aby uniknąć tych działań niepożądanych, ważne jest, aby wiedzieć, co ile brać sterydy.

Co to są sterydy?

Sterydy są syntetycznymi hormonami steroidowymi pochodnymi testosteronu, które powstają w organizmie jako pośredni produkt przetwarzania hormonalnego. Są one dostępne w postaci tabletek i zastrzyków. Sterydy zwiększają produkcję czerwonych krwinek i zwiększają syntezę białek w organizmie, co z kolei prowadzi do wzmocnienia mięśni. Mogą również zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czy brać sterydy?

Najczęstszym powodem, dla którego ludzie biorą sterydy, jest chęć zwiększenia wytrzymałości i wzmocnienia mięśni. Osoby ćwiczące często stosują sterydy do przyspieszenia regeneracji po treningu. Bardzo często sterydy są stosowane w celu poprawienia wyników sportowych. Są one również stosowane w celu leczenia niedokrwistości i chorób związanych z niedoborem hormonów w organizmie.

Sterydy – jak brać?

To, co ile można brać sterydy, zależy od tego:

  • jakie sterydy bierzesz,
  • jaki jest cel podawania sterydów,
  • czy będzie to Twój pierwszy cykl sterydowy, czy jednak masz w tej dziedzinie większe doświadczenie.

Sterydy przyjmować można w cyklach o zróżnicowanej długości:

  • 3-4 tygodniowy cykl sterydowy jest polecany tym, którzy jedynie odrobinę chcą wspomóc się podczas ćwiczeń;
  • 6-8 tygodniowy cykl pozwala na trzy, czterokrotne powtórzenie w ciągu roku i osiągnięcie beztłuszczowej masy ciała w umiarkowanym czasie przy odpowiedniej diecie i intensywności ćwiczeń;
  • 10-12 tygodni to czas standardowego cyklu zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Okres ten pozwala na osiągnięcie celu i utrzymanie go przez jak najdłuższy czas;
  • 3-9 miesięcy – jest to cykl stosowany tylko przez doświadczonych użytkowników. Wiąże się z nim wiele skutków ubocznych, dlatego też jest rzadko stosowany.

To, jak długo brać sterydy jest więc bardzo indywidualną kwestią, uwarunkowaną również wybraną substancją. Co do dawek, to w przypadku niektórych sterydów jest to 30 mg na dobę, w przypadku innych 50 mg na dobę, a jeszcze inne przyjmuje się w ilości 500 mg na tydzień.  

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem pierwszego cyklu zrobić niezbędne badania i powtórzyć je po jego zakończeniu. Pokażą one realnie, jak reaguje Twój organizm na przyjmowane sterydy i pomogą zweryfikować, czy przyjmowane dawki są odpowiednie.

Sterydy – jak długo można brać i kiedy zastosować terapię po cyklu?

Podczas cyklu sterydowego zahamowana zostaje produkcja niektórych hormonów, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie terapii po cyklu (PCT, z ang. post cycle therapy), która obejmuje przyjmowanie leków, mających na celu skłonić organizm do dalszego wytwarzania tych hormonów. 

Przykładowy cykl sterydowy może więc trwać w przypadku niektórych związków 5 tygodni, po czym następne 3 tygodnie przeznacza się na PCT.

Inne sterydy natomiast najczęściej przyjmuje się przez 10 tygodni, po których następuje 2 tygodnie przerwy, a dopiero po niej w 13, 14 i 15 tygodniu stosuje się terapię po cyklu.

Jak brać sterydy w zastrzykach?

Podobnie, jak w przypadku sterydów doustnych, tak i w przypadku iniekcyjnych nie ma jednoznacznej instrukcji, jak brać sterydy. Wszystko zależy od wielu czynników, w tym. m.in. od Twoich wyników badań, tego, jak organizm przyjmuje daną substancję, wybranego sterydu, celu, jaki chcesz osiągnąć itp. 

Sterydy iniekcyjne dają natomiast większe możliwości, ponieważ w tej formie jest zdecydowanie więcej związków dostępnych na rynku. Ponadto nie szkodzą tak na wątrobę, jak doustne środki, a tym samym można pozwolić sobie na dłuższy cykl czy większe dawki. 

Co ile brać sterydy? Podsumowanie

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, co ile brać sterydy. Wszystko jest wynikiem szeregu czynników, zaczynając od twoich indywidualnych predyspozycji i celów, po wybrane środki. Niezależnie od tego, na jakie sterydy się zdecydujesz, pamiętaj, aby stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza i zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Sterydy – kiedy pierwsze efekty ich stosowania będą widoczne?

W ostatnich latach sterydy stały się niezwykle popularne, szczególnie wśród sportowców i kulturystów, którzy używają ich, aby szybciej osiągać cele, takie jak zwiększenie masy mięśniowej lub wytrzymałości. Osoby te często sięgają po sterydy w postaci syntetycznie...

Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Tam powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie...

Czy sterydy są legalne w Polsce?

Wokół sterydów i innych form dopingu w Polsce narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Osoby planujące przeprowadzenie cyklu sterydowego często zastanawiają się, czy poprzez zakup, posiadanie i zażywanie anabolików nie złamią obowiązującego w naszym kraju prawa....