Co to jest booster testosteronu? Czy booster to sterydy?

mar 1, 2023

Testosteron to hormon, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada on m.in. za budowanie mięśni i zwiększenie libido. Niestety takie czynniki jak starzenie się organizmu, stres, powikłania chorobowe, a także niewłaściwa dieta oraz długi i wyczerpujący trening mogą spowodować obniżenie poziomu testosteronu. Może temu zapobiec suplement diety, jakim jest booster testosteronu, który służy wyrównaniu poziomu tego ważnego dla zdrowia hormonu.

Boostery testosteronu – co to jest?

Booster testosteronu (testosterone booster) to suplement diety, który jest dostępny bez recepty i ma na celu podniesienie poziomu testosteronu w Twoim organizmie. Najczęściej dostępny jest w formie tabletek lub kapsułek. Naturalne boostery testosteronu mogą być używane w połączeniu z innymi rodzajami suplementów w celu optymalizacji wyników lub stosowane samodzielnie. W ich składzie najczęściej można znaleźć takie składniki jak:

 • ekstrakt z buzdyganka naziemnego;
 • L-argininę;
 • witaminy (np. witamina B6);
 • minerały (m.in. cynk);
 • naturalne adaptogeny (np. ashwagandha, żeń-szeń);
 • wyciągi roślinne (np. z kozieradki, saw palmetto, pokrzywy zwyczajnej, szafranu, korzenia Maca).

Booster testosteronu – co daje?

Optymalny poziom testosteronu to od około 270 do 1100 ug/100 ml krwi, jednak należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna i zależna od wielu czynników takich jak pora dnia, wiek czy aktywność fizyczna. Największy poziom testosteronu mają mężczyźni między 20. a 35. rokiem życia. 

Sportowcy często sięgają po booster testosteronu, gdy poziom tego hormonu spadnie poniżej tego przedziału. Może to być spowodowane niewystarczającym snem, stresem lub nadużywaniem alkoholu. Osoby starsze ulegają też zmniejszeniu poziomu testosteronu, co może prowadzić do obniżenia wydajności i osłabienia mięśni. W takim przypadku również suplementacja boosterami może być pomocna.

Naturalny booster testosteronu – efekty jego spożywania to przede wszystkim:

 • łatwiejszy wzrost masy mięśniowej,
 • szybsze spalanie tkanki tłuszczowej,
 • zwiększenie libido,
 • poprawa pracy układu odpornościowego,
 • zwiększona produkcja nasienia,
 • zagęszczenie struktury kośćca,
 • zwiększenie siły mięśni.

Stymulatory testosteronu – dla kogo?

Jednym z głównych celów boosterów testosteronu jest poprawienie poziomu tego hormonu u mężczyzn po 30. roku życia. Jest to wiek, w którym można zaobserwować znaczne zmiany na poziomie testosteronu. Korzystanie z boosterów testosteronu pomaga utrzymać stabilny poziom tego hormonu i maksymalizować jego korzyści. Ponadto, sportowcy mogą przyjmować booster testosteronu w celu zwiększenia wytrzymałości, szybkości i siły.

Jak dawkować booster testosteronu?

Gdy decydujesz się stosować booster testosteronu, ważne jest, abyś przestrzegał dawek podanych przez producenta na opakowaniu oraz abyś obserwował poziom testosteronu w organizmie i dostosował dawkę do swoich potrzeb. Jeśli twoje poziomy są zbyt niskie, zwiększ dawkę. Jeśli są zbyt wysokie, zmniejsz. Tak samo powinieneś dostosować użycie boostera testosteronu do swojego charakteru ćwiczeń. Ten sam produkt może działać inaczej w zależności od tego, czy stosujesz trening cardio, trening siłowy, czy trening wytrzymałościowy.

Większość producentów rekomenduje przyjmowanie tego suplementu diety wieczorami, kiedy poziom testosteronu jest najniższy w ciągu całego dnia. 

Boostery testosteronu – skutki uboczne

Ze względu na fakt, że odżywki testosteronowe mają w swoim składzie naturalne składniki, to nie wywołują one żadnych skutków ubocznych. Wyjątkiem mogą być jedynie osoby mające alergię na dany składnik, dlatego przed użyciem suplementu należy dokładnie zapoznać się z podanym na opakowaniu składem. 

Czy booster testosteronu to sterydy?

Wiesz już, co to jest booster testosteronu, ale czy należy on do grupy sterydów? Absolutnie nie. Tak jak zostało to wspomniane, jest to suplement diety na bazie naturalnych składników. Chociaż booster testosteronu może być bardzo skuteczny w zwiększaniu wydajności, to jest przy tym całkowicie bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych, z jakimi można się spotkać przy stosowaniu sterydów.

Boostery testosteronu – czy warto?

Booster testosteronu to suplement diety, który poprawia poziom testosteronu w organizmie. Zalecany jest dla mężczyzn powyżej 30. roku życia, a także sportowców w celu zwiększenia wytrzymałości i siły. Booster testosteronu jest całkowicie naturalny i bezpieczny w stosowaniu oraz jest zupełnie inny niż sterydy anaboliczne.

Zatem, czy warto stosować booster testosteronu? Opinie na ten temat są zróżnicowane, jednak wiele z nich wskazuje na pozytywny wpływ tego suplementu. Tak jak w przypadku wielu innych suplementów, tak i w tym jest ryzyko, że dany booster testosteronu nie zadziała na każdego, niemniej jednak, skoro nie powoduje on żadnych skutków ubocznych, to warto spróbować i znaleźć dla siebie odpowiedni produkt.

Jak długo działają sterydy po odstawieniu? Ile utrzymują się w organizmie?

Sterydy anaboliczne to substancje wywierające poważny wpływ na organizm. Do ich stosowania warto gruntownie się przygotować, wykonując odpowiednie badania. Podczas samego cyklu również należy bacznie monitorować swój stan zdrowia. Wiele osób zastanawia się, jak...

Sterydy – kiedy pierwsze efekty ich stosowania będą widoczne?

W ostatnich latach sterydy stały się niezwykle popularne, szczególnie wśród sportowców i kulturystów, którzy używają ich, aby szybciej osiągać cele, takie jak zwiększenie masy mięśniowej lub wytrzymałości. Osoby te często sięgają po sterydy w postaci syntetycznie...

Czy sterydy są legalne w Polsce?

Wokół sterydów i innych form dopingu w Polsce narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Osoby planujące przeprowadzenie cyklu sterydowego często zastanawiają się, czy poprzez zakup, posiadanie i zażywanie anabolików nie złamią obowiązującego w naszym kraju prawa....