Czy można pić alkohol przy sterydach?

mar 1, 2023

Alkohol przy sterydach nie jest najlepszym pomysłem. Tzw. „anaboliki” są najczęściej zażywane, przez sportowców oraz kulturystów, których celem jest szybki przyrost masy mięśniowej i sztuczne wzmocnienie wydolności organizm. I chociaż wielu z użytkowników tych środków zastanawia się, czy biorąc sterydy, można pić alkohol, to niestety musimy odpowiedzieć, że nie.

Czy przy sterydach można pić alkohol?

Sterydy i alkohol absolutnie nie powinny być ze sobą łączone. Taka mieszanka może wywołać szereg skutków ubocznych. Do najważniejszych z nich należy:

  • uszkodzenie wątroby,
  • uszkodzenie nerek,
  • podwyższone ciśnienie we krwi,
  • odwodnienie organizmu,
  • problemy emocjonalne, depresja,
  • spadek masy mięśniowej.

Sterydy a alkohol

Chociaż na pytanie, czy można pić alkohol przy sterydach, należy odpowiedzieć, że nie, to jednak wypicie jednego piwa raz na tydzień czy dwa nie powinno zrujnować ani Twojej formy, ani zdrowia. Jednak, czy wyciskając siódme poty na siłowni, warto jest sięgać po kufel piwa lub lampkę wina? 

Przyjrzyjmy się wybranym sterydom i ich związkom z alkoholem.

  • Metypred a alkohol – nie zaleca się spożywać w trakcie kuracji alkoholu. Z racji tego, że średni okres półtrwania tego leku wynosi ok. 2-5 h, to całkowita jego eliminacja nastąpi po około 10-25 h. Najbezpieczniej jest więc odczekać ponad dobę, zanim sięgnie się po alkohol.
  • Encorton a alkohol – takie połączenie może doprowadzić do owrzodzenia i krwawienia z układu pokarmowego. 
  • Clenbuterol-alkohol – takie połączenie może skończyć się zawrotami głowy, nudnościami, niewydolnością oddechową, napadami lękowymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią. W przypadku przyjmowania tego leku należy odczekać, aż całkowicie zostanie on usunięty z organizmu, czyli jakieś 5-6 dni.

Kiedy można pić alkohol po sterydach?

Po alkohol powinieneś sięgnąć dopiero wtedy, gdy odstawisz sterydy i nastąpi całkowita ich eliminacja z organizmu. Każdy lek ma inny średni okres półtrwania, a tym samym inny czas całkowitego usunięcia z organizmu, tak jak zostało to przedstawione powyżej. 

W zależności od przyjmowanego leku po alkohol możesz sięgnąć od jednej doby po odstawieniu do nawet kilkunastu dni po odstawieniu.

Czy można pić alkohol przy sterydach? Podsumowanie

Czy sterydy można łączyć z alkoholem? Zdecydowanie nie. Chociaż  jedno piwo czy lampka wina w wielu przypadkach nie powinna zaszkodzić, to zalecamy, aby nie ryzykować. 

Jeśli bardzo zależy Ci na wypiciu alkoholu, to jedynym rozsądnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest zaprzestanie brania sterydów i odczekanie, dopóki całkowicie nie zostaną usunięte z organizmu.

Sterydy – kiedy pierwsze efekty ich stosowania będą widoczne?

W ostatnich latach sterydy stały się niezwykle popularne, szczególnie wśród sportowców i kulturystów, którzy używają ich, aby szybciej osiągać cele, takie jak zwiększenie masy mięśniowej lub wytrzymałości. Osoby te często sięgają po sterydy w postaci syntetycznie...

Co to jest booster testosteronu? Czy booster to sterydy?

Testosteron to hormon, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada on m.in. za budowanie mięśni i zwiększenie libido. Niestety takie czynniki jak starzenie się organizmu, stres, powikłania chorobowe, a także niewłaściwa dieta...

Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Tam powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie...