Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

mar 1, 2023

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Tam powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie różni, dlatego postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak przechowywać sterydy.

Jak przechowywać testosteron i inne sterydy?

Większość sterydów powinna być przechowywana w podobny sposób, ale nie zwalnia Cię to ze sprawdzenia tego na ulotce dołączonej do opakowania. 

Jak przechowywać testosteron i inne sterydy?

  • Stosowane sterydy niezależnie od tego, czy są to iniekcyjne (w ampułkostrzykawce) czy doustne należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci.
  • Leki powinny być w temperaturze poniżej 25ºC.
  • Sterydy nie mogą być wystawione na promienie słoneczne. Najlepiej przechowywać je w oryginalnym opakowaniu, które stanowi odpowiednią ochronę przed słońcem.
  • W przypadku sterydów do iniekcji przy pojawieniu się w ampułkach kryształów zwanych igiełkami należy ogrzać je w dłoni lub w ciepłej wodzie. Ich pojawienie wiąże się z niską temperaturą.
  • Niektóre tego typu środki mogą wymagać przechowywania w lodówce. Jeśli w tej sytuacji dojdzie do zamarznięcia zawartości ampułki, należy zmienić jej miejsce w lodówce na takie, w którym panuje wyższa temperatura np. na drzwiach lodówki i poczekać aż się rozmrozi. Należy przy tym pamiętać, że jeśli do zamrożenia dojdzie ponownie, to ampułka z lekiem nadaje się już tylko do wyrzucenia. 
  • Tego typu substancji nie należy wyrzucać do śmietnika. Najlepiej zutylizować je w aptece, wrzucając do odpowiedniego pojemnika przeznaczonego do tego celu.

Czy sterydy trzeba trzymać w lodówce?

Niektóre sterydy należy trzymać w lodówce, jednak w większości przypadków nie jest to wskazane. Wyjątek stanowią także zmieszane już ampułki. Te również powinny być przechowywane w lodówce.

Gdzie trzymać sterydy? Podsumowanie

Wiesz już gdzie trzymać testosteron i większość innych sterydów. Jeśli nie jest to wskazane na ulotce, to unikaj przechowywania tych środków w lodówce. 

Najważniejsza jest jednak zawsze ulotka i znajdujące się w niej zalecenia producenta. Tam w pierwszej kolejności powinieneś szukać informacji, gdzie trzymać sterydy, a przynajmniej ten jeden konkretny.

Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Tam powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie...

Co ile brać sterydy – kiedy i jak długo można je przyjmować?

Stosowanie sterydów jest kontrowersyjnym tematem, szczególnie w dyscyplinach sportowych. Chociaż wiele osób stosuje je bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami lekarzy, często są one używane nieprawidłowo lub w nadmiernych ilościach, które mogą negatywnie wpływać na...

Czy sterydy są legalne w Polsce?

Wokół sterydów i innych form dopingu w Polsce narosło wiele mitów i niedopowiedzeń. Osoby planujące przeprowadzenie cyklu sterydowego często zastanawiają się, czy poprzez zakup, posiadanie i zażywanie anabolików nie złamią obowiązującego w naszym kraju prawa....