Jak długo działają sterydy po odstawieniu? Ile utrzymują się w organizmie?

gru 8, 2022

Sterydy anaboliczne to substancje wywierające poważny wpływ na organizm. Do ich stosowania warto gruntownie się przygotować, wykonując odpowiednie badania. Podczas samego cyklu również należy bacznie monitorować swój stan zdrowia.

Wiele osób zastanawia się, jak długo działają sterydy po odstawieniu. To złożone zagadnienie. Czas utrzymywania się anabolików w organizmie uzależniony jest od wielu czynników.

Czytaj dalej, a dowiesz się, na czym polega działanie sterydów i po jakim czasie można je wykryć w badaniach.

Czym są sterydy?

Anaboliki (sterydy, steroidy) to substancje będące pochodnymi testosteronu, zwanego też hormonem męskości. Chętnie sięgają po nie osoby dbające o sylwetkę, zainteresowane kulturystyką i sportami siłowymi.

Przeprowadzenie tzw. cyklu sterydowego skutkuje szybkim przyrostem siły i masy mięśniowej. Korzystanie z anabolików wymaga wiedzy i ostrożności, gdyż często prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym uszkodzeniu narządów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Działanie tych środków polega na stymulacji receptorów androgennych. Ze względu na przyspieszenie metabolizmu kilkunastotygodniowy cykl sterydowy przeprowadzają również osoby poszukujące metody na szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Pamiętaj, że anaboliki są zabronione w profesjonalnym sporcie. Posiadanie i korzystanie z nich nie jest przestępstwem, ale wykrycie ich w organizmie prowadzi do dyskwalifikacji z zawodów.

Jak długo działają sterydy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile trzymają sterydy?”. Czas ten jest uzależniony od wieku, płci i stanu zdrowia osoby, która je przyjęła. Znaczenie mają również właściwości używanego środka i długość przeprowadzonego cyklu.

Orientacyjny czas działania sterydów po cyklu trwającym 16 tygodni wynosi 2 -3 tygodnie po ostatniej iniekcji. Jeśli Twoim celem była redukcja tkanki tłuszczowej i dobrałeś odpowiednie środki, okres działania anabolików będzie krótszy.

Znacznie dłużej trwa za to powrót do normalnego funkcjonowania organizmu – homeostazy. Zakładając, że cały cykl został przeprowadzony poprawnie i przy uwzględnieniu „odbloku”, przywrócenie naturalnej równowagi hormonalnej może trwać nawet pół roku.

Zdarzają się przypadki, w których zmiany będące skutkiem cyklu sterydowego mają stały, nieodwracalny charakter. U kobiet może być to obniżenie głosu i nieregularne miesiączki, a u mężczyzn trwała niepłodność. Bez względu na płeć wystąpić może także szereg innych skutków ubocznych, w tym zagrożenie przedwczesnym zgonem.

Jak długo sterydy utrzymują się w organizmie?

Czas, po jakim sterydy anaboliczne nadal da się wykryć w organizmie związany jest z tzw. okresem półtrwania. To czas, w jakim stężenie danej substancji we krwi spada do połowy wartości początkowej. W przypadku anabolików może on wynosić od kilku godzin do nawet 18 dni.

W zależności od zastosowanego środka, okres wykrywalności sterydów we krwi waha się od 2 tygodni do nawet 18 miesięcy.

Mieć na baczności powinny mieć również osoby, które przyjmują sterydy wziewne. Nawet, jeśli nie robią tego w związku z dopingiem, a jedynie w celach zdrowotnych, ich zbyt duże stężenie w organizmie może wykluczyć z udziału w zawodach.

Gdzie trzymać sterydy? Przechowywanie testosteronu i innych anabolików

Wiedzę na temat tego, gdzie trzymać sterydy, najłatwiej jest zdobyć poprzez zapoznanie się z treścią ulotki dołączonej do opakowania leku. Tam powinny znaleźć się wszelkie niezbędne informacje. Przechowywanie sterydów niezależnie od ich rodzaju niewiele się od siebie...

Co ile brać sterydy – kiedy i jak długo można je przyjmować?

Stosowanie sterydów jest kontrowersyjnym tematem, szczególnie w dyscyplinach sportowych. Chociaż wiele osób stosuje je bezpiecznie i zgodnie z zaleceniami lekarzy, często są one używane nieprawidłowo lub w nadmiernych ilościach, które mogą negatywnie wpływać na...

Co to jest booster testosteronu? Czy booster to sterydy?

Testosteron to hormon, który odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Odpowiada on m.in. za budowanie mięśni i zwiększenie libido. Niestety takie czynniki jak starzenie się organizmu, stres, powikłania chorobowe, a także niewłaściwa dieta...