Clomiphene Citrate (Clomid)

Co to jest Clomiphene Citrate

Clomiphene Citrate to syntetyczny estrogen, często stosowany w kulturystyce jako odblok postcykliczny. Clomid przywraca oraz wyrównuje poziom testosteronu po danym cyklu sterydowym, aby uniknąć spadku wyrobionej masy oraz siły. Stosowanie sterydów anabolicznych powoduje zaniechanie produkcji testosteronu oraz przy zakończonym cyklu poziom sterydów we krwi znacząco się zmniejsza, powodując katabolizm, co może doprowadzić do znacznej utraty nabytej w cyklu tkanki tłuszczowej.

 Skład, forma podania Clomiphene Citrate

Clomid to związek chemiczny cytrynianu klomifenu, często stosowany do odbloku po cyklach sterydowych. Zastosowany wtedy, gdy podczas zewnętrznego dostarczania do organizmu testosteronu, sam przestaje go produkować. Clomiphene Citrate stosuje się doustnie w formie tabletek.

Właściwości/zalety/działanie Clomiphene Citrate

Clomiphene Citrate stymuluje podwzgórze, uwalniając tym samym hormony gonadotropowe, czyli hormon luteinizujący (LH) i folikulotropina (FSH). Clomiphene Citrate w swoim składzie zawiera klomifen, stosowany w celu blokowania estrogenów. W świecie sportu stosowany najczęściej jako odblok po cyklu sterydowym, aby przywrócić, wyrównać produkcję hormonów. Używany jest jako antyestrogen, który łączy się z estrogenowymi receptorami i zmniejsza wydzielanie estrogenu.

Dawkowanie Clomiphene Citrate

Dawkowanie środka Clomiphene Citrate powinno być indywidualną kwestią każdej osoby, zależne od długości cyklu oraz środków w nim stosowanych.   Zalecane dawki wynoszą od 25 mg do 100 mg dziennie. Długość stosowania tego preparatu wynosi od 2 do 4 tygodni. Dla osób, które długotrwale stosowały sterydy długo estrowe i silnie aromatyzujące zaleca się zażycie mocniejszej dawki w granicach od 150 mg do 300 mg, następnie obniżenie jej do 50 mg do 100 mg na dobę.

Jakie są skutki uboczne Clomiphene Citrate

Podczas stosowania Clomiphene Citrate należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia skutków ubocznych takich jak np.:

  • Alergia skóry
  • zaburzenia widzenia
  • nudności, wymioty
  • bóle głowy
  • uderzenia gorąca
  • bezsenność
  • depresja
  • nadmierne zmęczenie
  • u Pań mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania, silniejsze bóle menstruacyjne oraz powiększenie jajników.

Efekty działania Clomiphene Citrate

Clomiphene Citrate zmniejsza wydzielanie estrogenu, który powstaje podczas stosowania sterydów o silnych aromatyzujących właściwościach, są to m.in. testosteron i jego pochodne. Środek ten wspomaga produkcję testosteronu, który jest blokowany podczas stosowania anabolicznych sterydów, pomaga wyrównać poziom hormonów w organizmie. Zwiększa efektywność w budowie czystych mięśni oraz wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.

Zalety Clomiphene Citrate

Clomiphene Citrate wspomaga naturalną produkcję testosteronu, wcześniej blokowana przez inne środki anaboliczne. Zapobiega nadmiernemu zatrzymaniu wody w organizmie, odkładaniu się tkanki tłuszczowej oraz ginekomastii.

Jak długo utrzymuje się efekt działania Clomiphene Citrate

Efekty działania po stosowaniu Clomiphene Citrate, to indywidualna kwestia każdej osoby. Wpływają na to istotne czynniki, takie jak: cel aplikowania tego środka, długość cyklu, system przyjmowania, czy choćby łączenie ich z innymi środkami.

Clomiphene Citrate odblok – kiedy stosować

Clomiphene Citrate stosuje się po zakończeniu stosowania sterydów. Zalecany jest jako odblok, czyli pobudzenie organizmu do samodzielnej produkcji testosteronu. Działanie to jest konieczne, w celu utrzymania wypracowanej wcześniej masy mięśniowej oraz blokuje działanie estrogenów, czyli cech typowo kobiecych.                                                                                       Clomid należy zacząć stosować w zależności od typu oraz cyklu zażywanych sterydów, ponieważ każdy steryd ma inny okres półtrwania w naszym organizmie.

Kto może stosować Clomiphene Citrate

Środek Clomiphene Citrate stosowany może być stosowany zarówno przez kobiety oraz mężczyzn. Stosowanie tego preparatu należy zażywać wyłącznie pod okiem specjalisty. Nie zalecany dla osób uczulonych na klimofen lub inny składnik tego preparatu.